Pewne Wybory

 

 

Nasza Fundacja wspiera inicjatywy młodzieżowe. Spotkaliśmy się w Warszawie z zespołem realizującym Projekt Pewne Wybory, w którego skład wchodzą uczniowie z ZSEEiM w Bielsku-Białej: Oskar Wolny, Kamil Pawłowski, Tymoteusz Żoczek, Oskar Substyk oraz Arkadiusz Liszka. To Projekt, w którym młodzież wychodzi ze strefy komfortu i stawia na współpracę z wieloma Partnerami.

Zapraszamy do przeczytania wywiadu, z którego dowiecie się jak wyglądała realizacja Projektu i czego można się było nauczyć.

 


Skąd wziął się pomysł na podjęcie tego tematu?

Oskar W: Po podjęciu decyzji o udziale w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii zrobiliśmy burzę mózgów i zdaliśmy sobie sprawę, że sami mieliśmy dylemat jaką szkołę średnią wybrać. Mamy sporo znajomych, którzy uważają, że minęli się z powołaniem. Uznaliśmy, że podzielenie się wskazówkami i doświadczeniem pomoże ósmoklasistom dokonać trafnego wyboru szkoły i profilu. Doszliśmy do wniosku, że realizacja takiego Projektu lepiej przygotuje młodzież do dokonania pewnego wyboru.

W jakiej formie realizowaliście ten Projekt?

Tymek: W ciągu lutego przeprowadziliśmy warsztaty w 16 szkołach podstawowych w Bielsku Białej, w których uczestniczyło około 1 500 ósmoklasistów.

Jak udało się do nich dotrzeć?

Tymek: Do naszych młodszych kolegów i koleżanek kierowaliśmy się poprzez naszą stronę internetową Pewne Wybory oraz social media, głównie Instagram. W sumie udało nam się w formie online dotrzeć do 5000 osób. Dodatkowo, we współpracy z MZK w B-B rozwiesiliśmy 40 plakatów w miejskich autobusach.

To niesamowite, że udało się Wam odbyć tyle spotkań.

Kamil: Dziękujemy. Był to bardzo pracowity okres w naszym życiu, gdzie obowiązki szkolne pogodzić musieliśmy z tymi w naszym projekcie. Zdarzały się dni, w których prowadziliśmy po dwa, a czasem nawet trzy warsztaty po kilka godzin w różnych szkołach.
Oskar S: Bardzo dobrze układa się nasza współpraca z Urzędem Miasta. Pełnomocnik d.s. Młodych Pani Paulina Żmijowska oraz Tymoteusz Dadok - przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta B-B która również nas wspierała - zapoznali nas z Wydziałem Edukacji i Sportu w Bielsku, który pomógł nam umówić spotkania w szkołach. Napisaliśmy również prośbę o objęcie naszego Projektu honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bielsko Biała - Pana Jarosława Klimaszewskiego. Po kilku dniach otrzymaliśmy odpowiedź, że udało nam się go otrzymać.

Czy coś was zaskoczyło w trakcie prowadzonych warsztatów?

Arek: Tak. Przed rozpoczęciem Prezentacji podchodzili do nas nauczyciele oferując swoją pomoc w utrzymaniu ciszy i porządku. Okazało się, że nie było to w ogóle potrzebne. Uczniowie byli bardzo zainteresowani i nie trzeba było ich dyscyplinować. Chyba sam fakt, że my jako uczniowie prowadziliśmy zajęcia tak ich zaciekawił, że uważnie słuchali.

A czy były jakieś niespodziewane pytania?

Oskar W: Niespodziewane rzadko. Czasami uczniowie dopytywali o konkretne profile w danej szkole, wówczas kierowaliśmy takie pytanie do uczniów danej szkoły. Wywiady te publikowaliśmy na naszym Instagramie, o czym informowaliśmy ósmoklasistów.

                                                                                  Jak duże były grupy słuchaczy?

Tymek: Różne. Czasami prezentowaliśmy trzy godziny dla pojedynczych klas, a innym razem musieliśmy poprowadzić godzinę warsztatów dla około 100 ósmoklasistów.

Które grupy lepiej się Wam prowadziło?

Oskar W: zdecydowanie te mniejsze, ponieważ można było podejść do nich indywidualnie i atmosfera była luźniejsza. Prezentacje dla dużych grup wydawały się mieć raczej formę wykładu, czego staraliśmy się unikać. Zależało nam na rodzinnej atmosferze, aby nasi słuchacze nie bali się zadawać pytań.

Czy odbyły się już wszystkie zaplanowane warsztaty?

Kamil: Nie. Zainteresowanie Projektem okazało się być bardzo duże i nie we wszystkich szkołach udało się przeprowadzić prezentacje, dlatego w najbliższy poniedziałek 13 marca współorganizujemy konferencję "Młodzi na rynku pracy" na Akademii Techniczno – Humanistycznej, w ramach której wśród różnych ciekawych wykładów odbywają się także nasze warsztaty. Będzie w niej uczestniczyć ponad 500 uczniów, w tym też Ci, którzy nie mieli jeszcze możliwości wzięcia udziału w naszych warsztatach.

Co Wam dała realizacja tego Projektu?

Arek: Na pewno pokonanie tremy. Do tej pory nie miałem okazji występować przed tak dużą publicznością. Bardzo dużo się nauczyliśmy w czasie przygotowywania materiałów do prezentacji, organizacji i planowania spotkań. Wykonywanie zadań, które zaplanowaliśmy i dotrzymywanie terminów pozwoliło nam w praktyce wykorzystać naszą wiedzę.

Tak więc rozumiem, że oprócz przekazywania wiedzy o pewnym wyborze szkoły średniej zachęcacie do brania udziału w Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii?

Oskar S: Tak. Udział w Olimpiadzie dał nam dużo satysfakcji. Witryna ułatwiła nam podejmowanie decyzji. Poza tym rozwinęliśmy swoje kompetencje miękkie i przezwyciężyliśmy dużo lęków. Przygotowanie konferencji podsumowującej na której zjawili się nasi partnerzy, Dyrektorzy Szkół i Doradcy Zawodowi oraz konferencja dla młodzieży to wyzwania, które dały nam dodatkowe doświadczenie.

Sądzę, że dużą wartością jest również nauka współpracy.

Kamil: Projekt realizowaliśmy samodzielnie, ale bez wsparcia Partnerów nie udałoby się tego zrobić. Potrzebowaliśmy funduszy i kontaktów do umówienia takiej ilości spotkań w szkołach. Korzystając z okazji chciałbym podziękować wszystkim za wsparcie, a w szczególności Pani Barbarze Ormaniec, która od samego początku nam pomagała, Pani dr Agnieszce Hermie oraz Pani Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu – Pani Ewie Szymanek-Płaskiej za pomoc przy kontakcie ze szkołami i doradcami zawodowymi oraz Pani dr Paulinie Żmijowskiej za opiekę nad projektem podczas organizacji dużych wydarzeń, a także wprowadzenie nas do życia naszego miasta.

Gratuluję pomysłu i tak szerokiej realizacji. Trzymam kciuki za Wasz Projekt i jego ocenę przez Jury Olimpiady.

Oskar W: Dziękujemy. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że Fundacja wspierała nasz Projekt od samego początku, nawet wtedy, kiedy nic jeszcze nie mieliśmy zrealizowanego. Oby nasza współpraca trwała jak najdłużej!

 

© Fundacja "Spełnienie Dziecięcych Marzeń"